Powołanie Komisji ds. Przeciwdziałania Problemom Mobbingu, Wykorzystywania Seksualnego i Dyskryminacji oraz innym zachowaniom niepożądanym wśród Studentów i Doktorantów w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach oraz Rzecznika Praw Studenta i Doktoranta w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, na kadencję 2020-2024

Informujemy, że zgodnie z  Zarządzeniem Nr 1/2021 z dnia z dnia 7 stycznia 2021 r. Rektora SUM powołana została Komisja ds. Przeciwdziałania Problemom Mobbingu, Wykorzystywania Seksualnego i Dyskryminacji oraz innym zachowaniom niepożądanym wśród Studentów i Doktorantów w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.

Przewodniczącą Komisji została Pani dr hab. n. o zdrowiu Monika Bąk-Sosnowska Kierownik Katedry Nauk Społecznych i Humanistycznych i Zakładu Psychologii Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach.

Komisja będzie podejmowała zadania i czynności związane m.in. z wyjaśnianiem zgłoszonych sytuacji występowania mobbingu, molestowania seksualnego lub dyskryminacji i innych zachowań niepożądanych, wnioskowaniem w sprawie wprowadzenia rozwiązań służących kształtowaniu pozytywnych relacji interpersonalnych.

Ponadto zgodnie z  Zarządzeniem Nr 2/2021 z dnia z dnia 7 stycznia 2021 r. Rektora SUM w Uczelni utworzono instytucję Rzecznika Praw Studenta i Doktoranta.

Zgodnie z Zarządzeniem Nr 3/2021 z dnia z dnia 7 stycznia 2021 r. Rektora SUM Rzecznikiem Praw Studenta i Doktoranta na kadencję 2020-2024 został Pan dr hab. n. med. Krzysztof Szydło z I Katedry i Kliniki Kardiologii Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach.

Do zadań Rzecznika będzie m.in. należało:

• przyjmowanie zgłoszeń oraz identyfikowanie przypadków naruszania praw studenckich/doktoranckich,
  • udzielanie pomocy studentom i doktorantom w rozwiązywaniu sporów i konfliktów,
  • interweniowanie u władz Uczelni i Wydziałów w przypadkach łamania praw studenta/doktoranta,
  • podejmowanie zasad prewencyjnych zmierzających do zwiększania świadomości w zakresie praw i obowiązków studentów/doktorantów.

Pierwsze spotkanie powołanej Komisji odbyło się w dniu 13 stycznia 2021 r., w którym uczestniczyli JM Rektor SUM w Katowicach prof. Tomasz Szczepański, Prorektor ds. Studiów i Studentów prof. Jerzy Stojko, Prorektor ds. Kształcenia Podyplomowego i Ustawicznego prof. Oskar Kowalski oraz Rzecznik Praw Studenta i Doktoranta dr hab. n. med. Krzysztof Szydło.