Szkoła Letnia w Monachium

Od 2008 r. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach wraz z Technische Universität München i Université de Nice Sophia-Antipolis organizują Szkołę Letnią, której celem jest pogłębienie poszczególnych tematów związanych z dziedziną medycyny. Tegoroczna Szkoła odbyła się w dniach 01.08 – 05.08 w Monachium i zgromadziła 30 studentów, po 10 z każdej Uczelni. Tematem przewodnim był „Climate Change and Health”. Studenci mogli uczestniczyć w wykładach dotyczących m.in. „Vector-Borne Diseases”, „Antimicrobial Resistance (AMR)”, „Global Health Policy”, które przedstawili wykładowcy wszystkich 3 Uczelni, a także zaproszeni goście. SUM reprezentował Pan dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz z WNMZ oraz Pani mgr Agata Dziedzic, doktorantka z WNMK. Dodatkową atrakcją był dwudniowy pobyt na stacji badawczej Schneefernerhaus, usytuowanej bezpośrednio pod szczytem Zugspitze na wysokości 2650 m n. p. m. Omówione tam tematy „Climate Change and Infectious Diseases” oraz „Climate change and health – consequences and climate resilience measures” bardzo mocno uświadomiły uczestnikom Szkoły konsekwencje, które niesie ze sobą zmiana klimatu. Ponadto studenci przedstawili prezentacje dotyczące systemu opieki zdrowotnej funkcjonującej we Francji, w Niemczech i w Polsce, jak i kształcenia kadry medycznej. Praca w międzynarodowych grupach i dyskusje na zadane tematy pozwoliły uczestnikom doświadczyć różnych punktów widzenia i nauczyć pracy w międzynarodowym zespole, a przede wszystkim zawrzeć nowe znajomości. Kolejna Szkoła Letnia odbędzie się w przyszłym roku w Polsce!