Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

21 listopada 2024

Każdego roku w trzeci czwartek listopada (w 2024 r. – 21 listopada) obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. To doskonała  okazja do podkreślenia konieczności walki z nałogiem palenia tytoniu na poziomie społecznym i indywidualnym.

Substancje chemiczne zawarte w dymie, m.in.: nikotyna, substancje smoliste i tlenek węgla przenikają do organizmu. Palenie jest bardzo szkodliwe dla zdrowia i negatywnie wpływa na każdy organ naszego organizmu.

Wystarczy wymienić tylko kilka faktów, aby przekonać się o konieczności rzucenia palenia:

  1. Co 10 sekund na całym świecie umiera palacz – najczęściej z powodu raka płuc, rozedmy czy choroby serca.
  2. Palacze tytoniu przez całe życie tracą średnio co najmniej 10 lat życia.
  3. Dym tytoniowy zawiera oprócz samej nikotyny aż 4 tysiące różnych szkodliwych substancji, z czego 250 jest szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia, a 40 jest silnie rakotwórczych.
  4. W Polsce palenie papierosów jest główną przyczyną chorób nowotworowych: raka jamy ustnej, gardła, przełyku, trzustki, nerek, pęcherza moczowego i innych narządów.
  5. Każdego roku z powodu palenia umiera ponad 8 milionów osób, z czego 7 milionów to aktywni palacze, a około 1 milion to osoby narażone na bierne palenie.
  6. W Polsce w wyniku chorób wywołanych paleniem tytoniu każdego dnia umiera 200 osób!
  7. Palenie tytoniu jest przyczyną śmierci nawet połowy jego użytkowników.
  8. Proces regeneracji organizmu po rzucaniu palenia zaczyna się już 20 minut po wypaleniu ostatniego papierosa i trwa ok. 15 lat.

Rzucenie palenia znacznie zwiększa szanse na dłuższe i zdrowsze życie.

Nawet jeżeli paliłeś przez wiele lat, możesz zniwelować szkodliwe efekty nałogu i doświadczyć korzyści zdrowotnych płynących z rzucenia palenia od pierwszych godzin po wypaleniu ostatniego papierosa po wiele lat po rozstaniu z nałogiem. Poniżej wymieniono najważniejsze zmiany, których doświadczysz, rzucając palenie już dziś:

  • po 20 minutach od ostatniego papierosa Twoje ciśnienie krwi i puls zaczynają powracać do prawidłowych poziomów,
  • po 8 godzinach spada poziom tlenku węgla we krwi, a wzrasta poziom tlenu. Wpływa to korzystnie na odżywienie i funkcjonowanie Twoich tkanek i narządów,
  • 7 dni po ostatnim papierosie poziom tlenku węgla we krwi całkowicie wraca do prawidłowego poziomu,
  • 24 godziny po rzuceniu palenia, w związku z lepszym natlenieniem tkanek, spada ryzyko wystąpienia zawału serca,
  • po 48 godzinach zaczynają regenerować się zakończenia nerwowe, polepsza się częściowo utracony zmysł smaku i węchu,
  • po upływie 72 godzin odkryjesz, że oddycha Ci się łatwiej — pęcherzyki płucne są mniej napięte i łatwiej się otwierają, a pojemność płuc wzrasta,
  • po upływie 14 dni zauważysz, że nie tylko oddychanie jest łatwiejsze, ale także mniej się męczysz podczas codziennej aktywności fizycznej, np. podczas chodzenia,
  • 3 miesiące po rzuceniu palenia u kobiet poprawia się płodność, zmniejsza się też ryzyko porodu przedwczesnego,
  • po 6 miesiącach odkrztuszasz znacznie mniej śluzu i flegmy dzięki zmniejszeniu się odczynu zapalnego w płucach,
  • po 3 latach niepalenia ryzyko chorób serca i udaru mózgu spada o 50%,
  • po 5 latach Twoje ryzyko udaru mózgu jest identyczne jak dla osoby, która nigdy nie paliła. Ryzyko zachorowania na nowotwór jamy ustnej, gardła i krtani spada o połowę,
  • 10 lat po rzuceniu palenia ryzyko zachorowania na raka płuca jest mniejsze o 50%. Obniża się też ryzyko nowotworów przełyku, pęcherza moczowego, nerek i trzustki.

Rzucanie palenia to proces rozpoczynający się w momencie, w którym zaczynasz myśleć: a może rzucić palenie? Jednak nie każdy jest w stanie poradzić sobie z tym sam.

Pomoc można uzyskać kontaktując się z Telefoniczną Poradnią Pomocy Palącym pod nr tel. 801 108 108, lub 22 211 80 15.

Zobacz cały kalendarz