A list of English-language questions and answers is provided at the bottom of the page.
#REKRUTACJA Jaki certyfikat językowy jest uznawany w procesie rekrutacji do Programu Erasmus+?
W procesie rekrutacji można załączyć certyfikat znajomości języka obcego na poziomie co najmniej B2. Certyfikat jest wyżej punktowany niż zaliczenie / egzamin uzyskany w Studium Języków Obcych SUM. Lista uznawanych certyfikatów zamieszczona jest tutaj: https://student.sum.edu.pl/wp-content/uploads/Erasmus/REGULAMIN/NEW-Zalacznik-nr-11-Lista-honorowanych-certyfikatow-jezykowych.pdf
Szczegółowe informacje i punktacja opisane są w Regulaminie: https://student.sum.edu.pl/wp-content/uploads/Erasmus/REGULAMIN/NEW-Zarzadzenie-Nr-15.2022.pdf
#MOBILNOŚĆ Jestem studentem SUM i w trakcie pobytu na uczelni zagranicznej chciałbym wprowadzić zmiany w Learning Agreement. Jak mogę to zrobić?
Zmiany w LA mogą zostać wprowadzone do max 5 tygodni od rozpoczęcia semestru!
W celu wprowadzenia zmian w Learning Agreement podczas pobytu w Instytucji Goszczącej należy wypełnić część LA During Mobility. Aktualny wzór dokumentu (Learning Agreement) znajduje się tutaj. Dokument ten powinien być zaakceptowany i podpisany przez Studenta, Koordynatora instytucji Goszczącej a na końcu przez Koordynatora Wydziałowego SUM.
Po uzyskaniu wszystkich podpisów pod dokumentem prosimy o przesłanie skanu na adres
Warto tez skontaktować się z Dziekanatem swojego Wydziału, aby upewnić się czy potrzebne są również zmiany w Potwierdzeniu Uznania Zaliczeń (najczęściej tak, aby dokumenty były zgodne między sobą 1:1).
Na koniec, wprowadzone i zatwierdzone przez wszystkie 3 strony zmiany, prosimy wprowadzić do systemu Online Learning Agreement.
#MOBILNOŚĆ Jaki jest minimalny czas trwania mobilności na praktyki? Czy mogę pojechać na praktykę, która trwa krócej niż 2 miesiące?
Wyjazdy na praktykę długoterminową: minimalny czas trwania mobilności na praktyki to 60 dni.
Wyjazdy na praktykę krótkoterminową: minimalny czas trwania mobilności na praktyki to 5 dni, a maksymalnie 30 dni.
#MOBILNOŚĆ Jaki jest minimalny czas trwania mobilności na studia? Czy mogę studiować jako student Erasmusa, krócej niż 2 miesiące?
Wyjazdy na studia: minimalny czas trwania mobilności na studia to 60 dni (wyjazdy długoterminowe w ramach Programu).
#MOBILNOŚĆ Przygotowuję się do wyjazdu w ramach Programu Erasmus+, ale nie wiem kogo wpisać w Learning Agreement jako „Responsible person at the Sending Institution”?
Jako „Responsible person at the Sending Institution” należy wpisać Koordynatora Wydziałowego Programu Erasmus+. Wykaz Koordynatorów Wydziałowych dostępny jest w „Poradniku dla Studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zamierzających wyjechać w ramach Programu Erasmus+” lub w zakładce Kontakt.
#REKRUTACJA Czy jeżeli wskażę w formularzu zgłoszeniowym do Programu Erasmus+ trzy uczelnie, ale okaże się, że akurat na nich nie będzie dla mnie miejsca, to czy mogę zmienić je na inną uczelnię, na której miejsce jeszcze będzie dostępne?
Uczelnie wpisane w formularzu aplikacyjnym do Programu Erasmus+ są jedynie wstępna deklaracją. Po zakończeniu rekrutacji może się okazać, że na niektóre uczelnie jest więcej chętnych niż dostępnych miejsc. Wówczas o kolejności nominacji decyduje miejsce na liście rankingowej, czyli ilość punktów uzyskana w procesie rekrutacji. Jeżeli na uczelni pierwszego wyboru z formularza nie ma miejsca, wówczas nominacja wysyłana jest na drugą lub trzecią uczelnię z listy. Jeśli i na te uczelnie jest zbyt wielu chętnych, student zostanie poproszony o wybór innej uczelni.
#REKRUTACJA Czy mogę wyjechać na studia lub praktykę do kraju, który jest terytorium zamorskim jednego z Krajów Programu?
“Zgodnie z art. 33 ust. 3 decyzji Rady 2013/755/UE* z dnia 25 listopada 2013 r. w sprawie stowarzyszenia krajów i terytoriów zamorskich z Unią Europejską (https://ec.europa.eu/europeaid/regions/overseas-countries-and-territories-octs/oct-eu-association_en) Unia zapewnia, aby do udziału w programie Erasmus+ kwalifikowały się osoby i organizacje z krajów i terytoriów zamorskich, zgodnie z zasadami programu i ustaleniami obowiązującymi państwo członkowskie, z którym są związane. To oznacza, że osoby i organizacje z krajów i terytoriów zamorskich uczestniczą w programie, mając status „kraju programu”, przy czym właściwym „krajem programu” jest państwo członkowskie, z którym są związane. Wykaz krajów i terytoriów zamorskich, których to dotyczy, można znaleźć pod adresem: https://ec.europa.eu/europeaid/regions/octs_en.”
Wyjazd może być zrealizowany, jeśli kraj docelowy wybrany przez studenta znajduje się na liście terytoriów zamorskich. Należy tu jednak mieć szczególną uwagę dotyczącą Brexitu, ponieważ po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE w ramach programu Erasmus+ nie można wyjeżdżać również do związanych z nią krajów i terytoriów zamorskich.
#MOBILNOŚĆ Jestem studentem SUM i studiuję obecnie na Uczelni Partnerskiej w ramach Programu Erasmus+. Moja mobilność trwa dwa semestry. Czy mogę w przerwie między semestrami zrealizować na tej uczelni praktyki, jeśli nie kwalifikowałem się do Programu Erasmus+ na wyjazd na praktyki?
W ramach Programu Erasmus+ możliwe jest połączenie studiów z praktyką, pod warunkiem, że uczelnia partnerska umożliwia studentom zrealizowanie praktyk podczas mobilności na studia. Należy wprowadzić odpowiednie zmiany do Learning Agreement w części During Mobility (podczas trwania mobilności) lub w części Before Mobility (przed rozpoczęciem mobilności).
Wsparcie finansowe, które student otrzymuje nie ulegnie zmianie, pod warunkiem że uczelnia partnerska wystawi dokument Confirmation of Stay na cały okres mobilności, czyli z uwzględnieniem czasu praktyk. W tym przypadku nie ma wymogu, aby praktyki trwały minimum 60 dni, ale nie zmieniają się wymagania dotyczące czasu mobilności na studia (minimum 60 dni).
Praktyki, jeśli ich program został uzgodniony w porozumieniu z odpowiednim Dziekanatem, mogą być zaliczone jako obowiązkowe praktyki wakacyjne.
#MOBILNOŚĆ Chcę wyjechać na część stażu po zakończeniu studiów w ramach Programu Erasmus+. Instytucja, w której będę realizować część stażu wypłaci mi za ten czas wynagrodzenie. Czy mogę otrzymać od nich wynagrodzenie jednocześnie ze stypendium z Programu Erasmus+?
Podczas praktyk lub odbywania części stażu w ramach Programu Erasmus+ można pobierać dodatkowo wynagrodzenie z instytucji, w której odbywa się praktyki / część stażu, albo wykonywać inną pracę zarobkową. Bardzo ważne jest, aby w trakcie mobilności z Programu Erasmus+ nie pobierać dodatkowych funduszy finansowanych ze środków unijnych.
#Mobilność Co to jest OLA? Czy muszę ten dokument stworzyć? Jak to zrobić?
W związku z implementacją przez wszystkie uczelnie tzw. bezpapierowego obiegu dokumentów w ramach Programu Erasmus (EWP – Erasmus Without Paper) każdy uczestnik mobilności, musi stworzyć Online Learning Agreement (OLA), czyli elektroniczną wersję Learning Agreement. OLA to nic innego jak przepisanie danych do systemu. Procedura trwa tylko kilka minut. Biuro Erasmus+ SUM przekaże najważniejsze informacje po otrzymaniu podpisanego przez wszystkie 3 strony LA w wersji tradycyjnej. ;)
#MOBILNOŚĆ Czy punkty w rekrutacji się zsumują?
W ramach rekrutacji punkty z określonej kategorii można otrzymać tylko raz i się nie zsumują!
Np. Uczestnictwo w 3 różnych kołach naukowych wiąże się z uzyskaniem jednorazowej ilości punktów.
Np. Posiadanie zarówno certyfikatu językowego oraz oceny b. dobrej z języka obcego skutkuje otrzymaniem punktów tylko za certyfikat.
#RECRUITMENT What language certificate is recognized in the recruitment process for the Erasmus + Program?
A foreign language certificate of at least B2 level can be included in the recruitment process. The certificate is ranked higher than the credit/examination obtained in the SUM Foreign Language Study. A list of recognised certificates is provided here: https://student.sum.edu.pl/wp-content/uploads/Erasmus/Outgoing/List-of-certificates-documenting-language-fluency-level-Erasmus.pdf
Detailed information and scoring are described in the Regulations: https://student.sum.edu.pl/wp-content/uploads/Erasmus/REGULAMIN/NEW-Zarzadzenie-Nr-15.2022.pdf
#MOBILITY I am a student of SUM and during my stay at a foreign university I would like to make changes in my Learning Agreement. How can I do this?
Changes to the LA can be made up to a maximum of 5 weeks after the start of the semester!
In order to make changes to the Learning Agreement during student’s stay at the Host Institution, the participant must complete the LA During Mobility section. The current model of the document (Learning Agreement) can be found here. This document should be accepted and signed by the Student, the Host Institution Coordinator and finally by the SUM Faculty Coordinator.
After obtaining all signatures on the document, please send a scan to
It is also advisable to contact the Dean’s Office of the student’s Faculty to make sure that any changes to the Credit Recognition Confirmation are also necessary (usually so that the documents are 1:1 compatible with each other).
Finally, please implement the changes made and approved by all 3 parties into the Online Learning Agreement system.
#MOBILITY What is the minimum duration of student mobility for traineeship? Can I go to a traineeship that lasts less than 2 months?
Mobility for placements: the minimum duration of mobility for placements is 60 days (long-term mobility within the Programme).
#MOBILITY What is the minimum duration of mobility for study? Can I study as an Erasmus student for less than 2 months?
Mobility for studies: minimum duration of mobility for studies is 60 days (long-term mobility within the Programme).
#MOBILITY I am going to study / to do a traineeship as an Erasmus student, but I do not know whose name should be entered in the Learning Agreement as a „Responsible person at the Sending Institution”?
The Faculty Coordinator of the Erasmus+ Programme should be entered as the “Responsible person at the Sending Institution”. The list of Coordinator is avaialble in the “Guide for Students of the Medical University of Silesia in Katowice intending to travel within the Erasmus+ Programme” or in the Contact section.
#RECRUITMENT If I enter three universities in the application form for the Erasmus + Program, but it turns out that there will be no place for me, can I change to another university where the place will still be available?
The universities chosen by the Student in the Erasmus+ Programme application form are only a preliminary declaration. After the recruitment process has been completed, it may turn out that there are more applicants for some universities than places available. In such cases, the order of nomination is determined by the place on the ranking list, i.e. the number of points obtained in the recruitment process.
If the first university on the student’s application form does not have enough places, then the nomination is sent to the second or third university on the list. If there are too many applicants for these universities too, the Student will be asked to choose another university.
#RECRUITMENT Can I go to study or do a traineeship in a country which is the overseas territory of one of the Program Countries?
“In accordance with Article 33(3) of Council Decision 2013/755/EU* of 25 November 2013 on the association of the overseas countries and territories with the European Union (https://ec.europa.eu/europeaid/regions/overseas-countries-and-territories-octs/oct-eu-association_en), the Union shall ensure that individuals and organisations from the overseas countries and territories are eligible to participate in the Erasmus+ programme, in accordance with the rules of the programme and the arrangements applicable to the Member State with which they are associated. This means that individuals and organisations from overseas countries and territories shall participate in the programme with the status of “programme country”, the relevant “programme country” being the Member State with which they are associated. A list of the overseas countries and territories concerned can be found at: https://ec.europa.eu/europeaid/regions/octs_en.”
The trip can be implemented if the destination country chosen by the student is on the list of overseas territories.
However, you should have a special note here regarding Brexit, as after the UK’s exit from the EU, Erasmus+ cannot also travel to associated overseas countries and territories.
#MOBILITY I am a student at SUM and I am currently studying at a Partner University as part of the Erasmus + Program. My mobility lasts two semesters. Can I do traineeship at this university during the break between semesters if I was not eligible for the Erasmus + Program for a traineeship?
During an Erasmus+ traineeship, it is possible to draw additional remuneration from the institution where the traineeship takes place or to do other paid work. It is very important that no additional EU-funded funds are taken during Erasmus+ mobility.
#MOBILITY I want to do a traineeship after completing my studies under the Erasmus + Program. The institution where I will carry out the traineeship will pay me a salary. Can I get a salary and at the same time receive a scholarship from the Erasmus + Program?
During traineeships under the Erasmus+ Program, you can additionally receive salary from the institution where the traineeship takes place or pursue other gainful work. It is very important that during the Erasmus + mobility you do not receive additional EU funds.
#Mobility What is OLA? How to create OLA?
In connection with the implementation by all universities of the so-called paperless workflow within the Erasmus Programme (EWP – Erasmus Without Paper), every mobility participant must create an Online Learning Agreement (OLA), i.e. an electronic version of the Learning Agreement. The OLA is nothing more than the transcription of data into the system. The procedure takes only a few minutes. The Erasmus+ SUM Office will provide the most important information after receiving the traditional version of the LA signed by all 3 parties. ;)
#MOBILITY Will the points in recruitment add up?
Within the framework of recruitment, points from a specific category can only be obtained once and do not add up!
E.g. Participation in 3 different study groups results in a single points total.
E.g. If you have both a language certificate and a very good grade in a foreign language, you only receive points for the certificate.
© 2024 Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal Studenta SUM
Deklaracja dostępności | BIP | Polityka prywatności
Centrala tel. 32 2083600