A list of English-language questions and answers is provided at the bottom of the page.
#COVID-19 Byłem za granicą w ramach Programu Erasmus+, ale musiałem wrócić do domu. Czy mogę zatrzymać dofinansowanie?
- Jeśli jesteś już w domu ale:
- nadal ponosisz wydatki bezpośrednio i wyłącznie odnoszące się do pobytu za granicą takie jak wynajem i opłaty za elektryczność lub
- bierzesz udział w zajęciach online lub innych działaniach w sposób zdalny (jeśli instytucja organizacja kraju goszczącego to umożliwiła w zastępstwie planowanych zajęć w formie tradycyjnej)
wtedy możesz zatrzymać dofinansowanie.
- Ponadto możesz uzyskać zwrot dodatkowych kosztów podróży, jeśli takie wystąpiły. W tej sprawie należy skontaktować się z Biurem Erasmus+ SUM. Zwrot dodatkowych kosztów możliwy będzie pod warunkiem, że SUM będzie dysponował dodatkowymi funduszami UE na wsparcie Twoich działań.
- Jeśli nie ponosisz żadnych kosztów w kraju docelowym, możesz być poproszony o zwrot tej części dofinansowania, która dotyczy okresu od chwili zakończenia pobytu za granicą do oryginalnie planowanej daty powrotu z mobilności.
#COVID-19 Byłem za granicą w ramach Programu Erasmus+, moje zajęcia zostały odwołane, bo instytucja przyjmujaca została zamknięta. Zdecydowałem, że zostaję w kraju goszczącym. Czy mogę zatrzymać dofinansowanie?
- Jeśli pozostałeś w kraju goszczącym i nadal ponosisz wydatki bezpośrednio i wyłącznie związane z pobytem w tym kraju, takie jak wynajem i opłaty za elektryczność oraz/lub bierzesz udział w zajęciach online (jeśli instytucja goszcząca uruchomiła takie zajęcia w zastępstwie tych planowanych) wtedy możesz zatrzymać dofinansowanie.
- Ponadto możesz uzyskać zwrot dodatkowych kosztów przedłużonego pobytu za granicą podczas pandemii COVID-19, jeśli takie wystąpiły. W tej sprawie należy skontaktować się z Biurem Erasmus+ SUM. Zwrot dodatkowych kosztów możliwy będzie pod warunkiem, że SUM będzie dysponował dodatkowymi funduszami UE na wsparcie Twoich działań.
#COVID-19 Planowałem wyjazd do innego kraju w ramach Programu Erasmus+, ale musiałem/am go odwołać z powodu pandemii COVID-19. Zarówno bilte lotniczy, jak i częć kosztów pobytu jest już opłacona. Czy mogę zatrzymać dofinasowanie, które otrzymałem przed podróżą na pokrycie jej kosztów?
- Jeśli zapłaciłeś już za podróż w związku z planowaną mobilnością (bilet lotniczy, którego nie wykorzystałeś lub za który nie mogłeś uzyskać zwrotu pieniędzy) możesz uzyskać dofinansowanie kosztów podróży, jeśli zasady finansowania danej akcji przewidują dofinansowanie na podróż.
- Jeśli akcja tego nie przewiduje, masz prawo do zatrzymania lub otrzymania części dofinansowania, w wysokości nie przekraczającej poniesionych kosztów. Może uda Ci się odzyskać część kosztów rezerwacji i pobytu (powinieneś podjąć takie starania)? Możliwość zatrzymania lub odzyskania dofinansowania należy sprawdzić poprzez kontakt z Biurem Erasmus+ SUM. Zwrot dodatkowych kosztów możliwy będzie pod warunkiem, że SUM będzie dysponował dodatkowymi funduszami UE na wsparcie Twoich działań
#COVID-19 Czy mogę przesunąć planowaną mobilność w ramach Programu Erasmus+ na później?
Skontaktuj się z Biurem Erasmus+ SUM. Co do zasady Narodowe Agencje będą zgadzać się na przedłużenie czasu trwania projektu Erasmus+, który może obejmować wyjazdy za granicę dla wielu uczestników o maksymalnie 12 miesięcy.
#COVID-19 Jestem absolwentem SUM, skończyłem niedawno kształcenie i chcialem odbyć staż za granicą. Są one jednak dostępne tylko dla absolwentów, którzy ukończyli studia do 12 miesięcy wcześniej. Czy możliwa jest zmiana tego warunku?
Absolwenci szkół wyższych, którzy muszą odłożyć planowane staże za granicą, będą mogli je realizować w ciągu 18 miesięcy od ukończenia studiów lub nauki. Nie muszą zmieścić się w dotychczas obowiązujących 12-miesięcznych ramach czasowych.
#COVID-19 Czy studenci / kadra mają wypełnić indywidualna ankietę uczestnika, jeśli ich mobilność nie została zrealizowana, ale pewne koszty zostały zakwalifikowane na zasadzie siły wyższej?
Zasada wypełniania ankiety dla danej akcji nie obowiązuje w przypadku siły wyższej.
#COVID-19 Czy dodatkowe koszty podróży poniesione przez studentów, którzy otrzymali grant bez dofinansowania (grant zerowy) będą zwracane w ten sam sposób, co w przypadku studentów, którzy otrzymali grant?
Jak podano we wskazówkach dotyczących stosowania zasady siły wyższej, uczestnicy mogą otrzymać wyższe dofinansowanie niż planowano. W związku z tym beneficjent może w wyjątkowych wypadkach zdecydować o zwrocie kosztów dla uczestników z zerowym grantem, nawet jeśli w normalnej sytuacji uczestnik tego typu nie otrzymuje dofinansowania z UE na podróż i koszty utrzymania.
#COVID-19 Czy beneficjenci mogą już teraz odowłać mobilności zaplanowane np. na wrzesień i otrzymać rekompensatę wynikająca z zastosowania zasady siły wyższej?
Nie ma powodu, by odwoływać teraz mobilności planowane na wrzesień, sytuacja może do tego czasu ulec zmianie. Komisja Europejska i Narodowa Agencja Programu Erasmus+ monitorują zmieniające się warunki i na bieżąco będą aktualizować zalecenia odpowiednio do pojawiających się nowych okoliczności. Jednak Narodowa Agencja zaleca beneficjentom, aby unikać ponoszenia kosztów przygotowawczych w razie wątpliwości co do możliwości realizacji danego działania.
#COVID-19 Gdy granice zaczęły się zamykać, musiałem/am kupić dodatkpwy bilet lotniczy, aby wcześniej wrócić do domu, ponieważ linia lotnicza nie zgodziłą się zmienić pierwotnej daty powrotu. Czy te dodatkowe koszty mogą być pokryte z dofinansowania Programu Erasmus+?
Tak, można uznać te koszty za uprawnione, o ile całkowity budżet projektu objętego przedmiotową umową o dofinansowanie nie zostanie przekroczony. W razie późniejszego audytu w instytucji, może być konieczne przedstawienie dowodu na konieczność zwrotu tych dodatkowych kosztów, dlatego do wniosku o pokrycie dodatkowych kosztów należy załączyć ich dokumentację i uzasadnienie.
#REKRUTACJA Jaki certyfikat językowy jest uznawany w procesie rekrutacji do Programu Erasmus+?
W procesie rekrutacji można załączyć certyfikat znajomości języka obcego na poziomie co najmniej B2. Certyfikat jest wyżej punktowany niż zaliczenie / egzamin uzyskany w Studium Języków Obcych SUM. Lista uznawanych certyfikatów zamieszczona jest tutaj:
https://student.sum.edu.pl/wp-content/uploads/Erasmus/Outgoing/List-of-certificates-documenting-language-fluency-level-Erasmus.pdf
#MOBILNOŚĆ Jestem studentem SUM i w trakcie pobytu na uczelni zagranicznej chciałbym wprowadzić zmiany w Learning Agreement. Jak mogę to zrobić?
W celu wprowadzenia zmian w Learning Agreement podczas pobytu w instytucji goszczącej należy wypełnić część LA During Mobility. Aktualny wzór dokumentu (Learning Agreement) znajduje się tutaj. Dokument ten powinien być zaakceptowany i podpisany przez Studenta, Koordynatora instytucji goszczącej oraz Koordynatora Wydziałowego SUM. Po uzyskaniu wszystkich podpisów pod dokumentem proszę o przesłanie skanu na adres
Warto tez skontaktować się z Dziekanatem swojego Wydziału aby upewnić się czy nie trzeba wprowadzić zmian w Potwierdzeniu Uznania Zaliczeń.
#MOBILNOŚĆ Jaki jest minimalny czas trwania mobilności na praktyki i staże? Czy mogę pojechać na praktykę, która trwa krócej niż 2 miesiące?
Minimalny czas trwania mobilności na praktyki lub staże to 60 dni. Krótsze pobyty nie mogą być rozliczone jako mobilność w ramach Programu Erasmus+ i nie mogą być z tego programu finansowane. Jeżeli w trakcie odbywania praktyk dowiedziałeś się, że Twój pobyt będzie krótszy, skontaktuj się jak najszybciej z Biurem Erasmus+ SUM.
#MOBILNOŚĆ Jaki jest minimalny czas trwania mobilności na studia? Czy mogę studiować jako student Erasmusa, krócej niż 3 miesiące?
Minimalny czas trwania mobilności na studia to 90 dni. Krótsze pobyty nie mogą być rozliczone jako mobilność w ramach Programu Erasmus+ i nie mogą być z tego programu finansowane. Jeżeli w trakcie studiów w Uczelni Partnerskiej dowiedziałeś się, że Twój pobyt będzie krótszy, skontaktuj się jak najszybciej z Biurem Erasmus+ SUM.
#MOBILNOŚĆ Przygotowuję się do wyjazdu w ramach Programu Erasmus+, ale nie wiem kogo wpisać w Learning Agreement jako „Responsible person at the Sending Institution”?
Jako „Responsible person at the Sending Institution” należy wpisać Koordynatora Wydziałowego Programu Erasmus+. Jeśli nie wiesz, kto jest Koordynatorem na Twoim Wydziale sprawdź to w „Poradniku dla Studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zamierzających wyjechać w ramach Programu Erasmus+” lub w zakładce Kontakt.
#REKRUTACJA Czy jeżeli wskażę w formularzu zgłoszeniowym do Programu Erasmus+ trzy uczelnie, ale okaże się, że akurat na nich nie będzie dla mnie miejsca, to czy mogę zmienić je na inną uczelnię, na której miejsce jeszcze będzie dostępne?
Uczelnie wpisane przez Ciebie w formularzu aplikacyjnym do Programu Erasmus+ są jedynie wstępna deklaracją. Po zakończeniu rekrutacji może się okazać, że na niektóre uczelnie jest więcej chętnych niż dostępnych miejsc. Wówczas o kolejności nominacji decyduje miejsce na liście rankingowej, czyli ilość punktów uzyskana w procesie rekrutacji. Jeśli na pierwszej uczelni z twojej listy zabrakło dla ciebie miejsca, wówczas twoja nominacja wysyłana jest na drugą lub trzecią uczelnię z listy. Jeśli i na te uczelnie jest zbyt wielu chętnych zostaniesz poproszony o wybór innej uczelni.
#REKRUTACJA Czy mogę wyjechać na studia lub praktykę do kraju, który jest terytorium zamorskim jednego z Krajów Programu?
Oto odpowiedź jaką otrzymałam z Narodowej Agencji programu Erasmus+:
„Zgodnie z art. 33 ust. 3 decyzji Rady 2013/755/UE* z dnia 25 listopada 2013 r. w sprawie stowarzyszenia krajów i terytoriów zamorskich z Unią Europejską (https://ec.europa.eu/europeaid/regions/overseas-countries-and-territories-octs/oct-eu-association_en) Unia zapewnia, aby do udziału w programie Erasmus+ kwalifikowały się osoby i organizacje z krajów i terytoriów zamorskich, zgodnie z zasadami programu i ustaleniami obowiązującymi państwo członkowskie, z którym są związane. To oznacza, że osoby i organizacje z krajów i terytoriów zamorskich uczestniczą w programie, mając status „kraju programu”, przy czym właściwym „krajem programu” jest państwo członkowskie, z którym są związane. Wykaz krajów i terytoriów zamorskich, których to dotyczy, można znaleźć pod adresem: https://ec.europa.eu/europeaid/regions/octs_en.”
Wyjazd może być zrealizowany, jeśli kraj docelowy wybrany przez studenta znajduje się na liście terytoriów zamorskich. Należy tu jednak mieć szczególną uwagę dotyczącą Brexitu, ponieważ po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE w ramach programu Erasmus+ nie będzie można wyjeżdżać również do związanych z nią krajów i terytoriów zamorskich. Graniczna dzienna data gwarantująca uprawnienie mobilności jest niezależna od decyzji podejmowanych w programie Erasmus+ lecz będzie wynikiem politycznych decyzji.
#MOBILNOŚĆ Jestem studentem SUM i studiuję obecnie na Uczelni Partnerskiej w ramach Programu Erasmus+. Moja mobilność trwa dwa semestry. Czy mogę w przerwie między semestrami zrealizować na tej uczelni praktyki, jeśli nie kwalifikowałem się do Programu Erasmus+ na wyjazd na praktyki?
W ramach Programu Erasmus+ możliwe jest połączenie studiów z praktyką. Jeśli uczelnia partnerska umożliwia Ci zrealizowanie praktyk podczas twojej mobilności na studia, to jak najbardziej możesz to zrobić. Należy wprowadzić odpowiednie zmiany do Learning Agreement w części During Mobility (jeśli jesteś już na wyjeździe) lub w części Before Mobility (jeśli dopiero zamierzasz wyjechać). Stypendium, które otrzymujesz nie ulegnie zmianie, pod warunkiem że uczelnia partnerska wystawi dokument Confirmation of Stay na cały okres mobilności, czyli z uwzględnieniem czasu praktyk. W tym przypadku nie ma wymogu aby praktyki trwały minimum 60 dni, ale nie zmieniają się wymagania dotyczące czasu mobilności na studia (minimum 90 dni). Praktyki, jeśli ich program został uzgodniony w porozumieniu z odpowiednim Dziekanatem mogą być zaliczone jako obowiązkowe praktyki wakacyjne.
#MOBILNOŚĆ Chcę wyjechać na staż po zakończeniu studiów w ramach Programu Erasmus+. Instytucja, w której będę realizować staż wypłaci mi za ten czas wynagrodzenie. Czy mogę otrzymać od nich wynagrodzenie jednocześnie ze stypendium z Programu Erasmus+?
Podczas praktyk lub stażu w ramach Programu Erasmus+ można pobierać dodatkowo wynagrodzenie z instytucji, w której odbywa się praktyki/staż albo wykonywać inną pracę zarobkową. Bardzo ważne jest aby w trakcie mobilności z programu Erasmus+ nie pobierać dodatkowych funduszy finansowanych ze środków unijnych.
#COVID-19 I was abroad as part of the Erasmus + Program, but I had to go home. Can I stop the funding?
- If you are already at home but:
- you still incur expenses directly and exclusively related to your stay abroad such as renting and paying for electricity or
- you take part in online classes or other activities remotely (if the institution of the host country has enabled it instead of planned classes / activities in the traditional form)
then you can stop the funding.
- In addition, you can get reimbursement of additional travel expenses, if any. In this case, please contact the SUM Erasmus+ Office. Additional costs may be reimbursed provided that the SUM has additional EU funds to support your activities.
- If you do not incur any costs in the destination country, you may be asked to reimburse the part of the grant that covers the period from the end of your stay abroad to the originally planned date of return from mobility.
#COVID-19 I was abroad as part of the Erasmus+ Program, my classes were canceled because the host institution was closed. I decided to stay in the host country. Can I stop the funding?
- If you have stayed in the host country and:
- you still incur expenses directly and exclusively related to your stay in this country, such as renting and paying for electricity and / or
- you take part in online classes (if the host institution has run such classes instead of the planned ones)
then you can stop the funding.
- In addition, you may be reimbursed for additional costs for extended stays abroad during the Covid-19 pandemic, if any. In this case, please contact the SUM Erasmus+ Office. Additional costs may be reimbursed provided that the SUM has additional EU funds to support your activities.
#COVID-19 I was planning a trip to another country as part of the Erasmus+ Program, but I had to cancel it because of the COVID-19 pandemic. Both the air ticket and part of the cost of the stay are already paid. Can I stop the funding I received before traveling to cover its cost?
- If you have already paid for the trip in connection with the planned mobility (an air ticket that you did not use or for which you could not get a refund), you can get travel expenses if the financing of a given action provides travel subsidies.
- If the action does not provide for it, you have the right to retain or receive part of the grant in an amount not exceeding the costs incurred. Maybe you can recover part of the booking and accommodation costs (you should make such efforts)? The possibility of retaining or recovering funding should be checked by contacting the SUM Erasmus+ Office. Additional costs may be reimbursed provided that the SUM has additional EU funds to support your activities
#COVID-19 Can I postpone planned mobility under the Erasmus+ Program for later?
Contact the SUM Erasmus+ Office. As a rule, National Agencies will agree to extend the duration of the Erasmus+ project, which may include trips abroad for many participants by a maximum of 12 months.
#COVID-19 I am a graduate of SUM, I recently finished education and I wanted to do an internship abroad. However, they are only available to graduates who have completed their studies up to 12 months earlier. Is it possible to change this condition?
University graduates who have to postpone planned internships abroad will be able to complete them within 18 months of graduation or study. They do not have to fit in the current 12-month time frame.
#COVID-19 Should students / staff complete the participant’s individual questionnaire if their mobility has not been realized, but some costs have been qualified on the basis of force majeure?
The rule of completing the survey for a given action does not apply in case of force majeure.
#COVID-19 Will the additional travel costs incurred by students who have received a grant without a grant (zero grant) be reimbursed in the same way as for students who have received a grant?
As stated in the guidelines on the application of force majeure, participants may receive higher funding than planned. Therefore, the beneficiary may in exceptional cases decide to reimburse participants with a zero grant, even if normally this type of participant does not receive EU funding for travel and subsistence costs.
#COVID-19 Can the beneficiaries now cancel the mobility planned for e.g. in September and receive compensation resulting from the application of force majeure?
There is no reason to cancel the planned mobility for September, the situation may change by then. The European Commission and the National Agency of the Erasmus + Program monitor the changing conditions and will keep up to date with recommendations as new circumstances arise. However, the National Agency recommends that beneficiaries avoid preparation costs if they are in doubt as to the feasibility of implementing an action.
#COVID-19 When the borders started closing, I had to buy an additional flight ticket to get home earlier because the airline did not agree to change the original date of return. Can these additional costs be covered by the Erasmus+ Program funding?
Yes, these costs can be considered eligible provided that the total budget of the project covered by the grant agreement in question is not exceeded. In the event of a subsequent audit at the institution, it may be necessary to provide proof of the need to reimburse these additional costs, which is why the request for covering additional costs should be accompanied by their documentation and justification.
#RECRUITMENT What language certificate is recognized in the recruitment process for the Erasmus + Program?
In the recruitment process you can attach a foreign language proficiency certificate at least at level B2. The certificate is scored higher than the pass / exam obtained in the Foreign Language Center of SUM. The list of recognized certificates is available here:
https://student.sum.edu.pl/wp-content/uploads/Erasmus/Outgoing/List-of-certificates-documenting-language-fluency-level-Erasmus.pdf
#MOBILITY I am a student of SUM and during my stay at a foreign university I would like to make changes in my Learning Agreement. How can I do this?
To make changes to the Learning Agreement during your stay at the host institution, complete the LA During Mobility section. The current template of Learning Agreement can be found here. This document should be accepted and signed by the Student, Coordinator of the host institution and the Faculty Coordinator of the SUM. After obtaining all signatures under the document, please send a scan to
It is also worth to contact the Dean’s Office of your Faculty to make sure that you do not need to make any changes to your Recognition Confirmation.
#MOBILITY What is the minimum duration of student mobility for traineeship? Can I go to a traineeship that lasts less than 2 months?
The minimum duration of mobility for traineeships is 60 days. Shorter stays cannot be considered as mobility under the Erasmus + Program and cannot be financed from this program. If during the traineeship you learned that your stay will be shorter, contact the Erasmus + SUM Office as soon as possible.
#MOBILITY What is the minimum duration of mobility for study? Can I study as an Erasmus student for less than 3 months?
The minimum duration of mobility for study is 90 days. Shorter stays cannot be considered as mobility under the Erasmus + Program and cannot be financed from this program. If during your study at a Partner University you learned that your stay will be shorter, contact the Erasmus+ SUM Office as soon as possible.
#MOBILITY I am going to study / to do a traineeship as an Erasmus student, but I do not know whose name should be entered in the Learning Agreement as a „Responsible person at the Sending Institution”?
As „Responsible person at the Sending Institution”, please enter the Erasmus + Faculty Coordinator. If you don’t know the name of the Coordinator at your Faculty, check it in the „Guide for Students of the Medical University of Silesia who want to go to foreign universities as part of the Erasmus + Programme” or in the Contact.
#RECRUITMENT If I enter three universities in the application form for the Erasmus + Program, but it turns out that there will be no place for me, can I change to another university where the place will still be available?
The universities entered by you in the Erasmus + Program application form are only a preliminary declaration. After completing the recruitment process, you may find that there are more students at some universities than places available. Then, the order of nominations depends on the place on the ranking list, i.e. the number of points obtained in the recruitment process. If there is no place for you at the first university on your list, then your nomination is sent to the second or third university on the list. If there are too many students at these universities, you will be asked to choose another university.
#RECRUITMENT Can I go to study or do a traineeship in a country which is the overseas territory of one of the Program Countries?
Below is the answer I received from the National Agency of the Erasmus + program:
„In accordance with art. 33 item 3 of Council Decision 2013/755 / EU * of 25 November 2013 on the association of overseas countries and territories with the European Union (https://ec.europa.eu/europeaid/regions/overseas-countries-and-territories-octs/oct-eu-association_en) The Union shall ensure that persons and organizations from overseas countries and territories are eligible to participate in the Erasmus + program, in accordance with the program rules and arrangements applicable to the Member State with which they are associated. This means that individuals and organizations from overseas countries and territories participate in the program with the status of „program country”, with the relevant „program country” being the Member State with which they are associated. A list of the overseas countries and territories concerned can be found at: https://ec.europa.eu/europeaid/regions/octs_en. „
The trip can be carried out if the destination country chosen by the student is on the list of overseas territories. However, special attention should be paid here about Brexit, because after the UK leaves the EU under the Erasmus + program, you will not be able to travel to related overseas countries and territories. The daily limiting date guaranteeing entitlement to mobility is independent of the decisions made in the Erasmus + program but will be the result of political decisions.
#MOBILITY I am a student at SUM and I am currently studying at a Partner University as part of the Erasmus + Program. My mobility lasts two semesters. Can I do traineeship at this university during the break between semesters if I was not eligible for the Erasmus + Program for a traineeship?
As part of the Erasmus + Program, it is possible to combine studies with traineeship. If a partner university allows you to complete traineeships during your mobility for study, then you can do the most. Make the appropriate changes to the Learning Agreement in the During Mobility section (if you’re during your mobility) or the Before Mobility section (if you’re just about to leave). The scholarship you receive will not change, provided that the partner university issues a Confirmation of Stay document for the entire mobility period, i.e. taking into account the duration of the traineeship. In this case, there is no requirement that the traineeship lasts a minimum of 60 days, but the requirements for mobility time for studies (minimum 90 days) do not change. Traineeship, if its program was agreed with the relevant Dean’s Office, can be counted as compulsory traineeship.
#MOBILITY I want to do a traineeship after completing my studies under the Erasmus + Program. The institution where I will carry out the traineeship will pay me a salary. Can I get a salary and at the same time receive a scholarship from the Erasmus + Program?
During traineeships under the Erasmus+ Program, you can additionally receive salary from the institution where thetraineeship takes place or pursue other gainful work. It is very important that during the Erasmus + mobility you do not receive additional EU funds.