Erasmus+ jest programem Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Całkowity budżet programu wynosi 14,7 mld euro. Erasmus+ opiera się na osiągnięciach europejskich programów edukacyjnych, które funkcjonowały przez 25 lat. Polska bierze udział w inicjatywach Komisji Europejskiej, z których wywodzi się Program Erasmus+ od roku 1998. W latach 1995–2006 realizowany był wspólnotowy program Socrates, a od roku akademickiego 2007/2008 program „Uczenie się przez całe życie” (LLP – The Lifelong Learning Programme). 1 stycznia 2014 wszedł w życie program Erasmus+, który zastapił dotychczasowe programy: „Uczenie się przez całe życie” (oraz jego programy sektorowe – Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius i Grundtvig), akcję Jean Monnet, program „Młodzież w działaniu” oraz pięć innych programów (m.in. Erasmus Mundus i Tempus). Po raz pierwszy w historii programów edukacyjnych Unii Europejskiej, wspierane będą również inicjatywy związane ze sportem. Realizacja programu zaplanowana jest na siedem lat, czyli do roku 2020. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach uczestniczy w Programie Erasmus+ w ramach Akcji 1 „Mobilność edukacyjna” w szkolnictwie wyższym, co pozwala na realizację mobilności studentów i pracowników uczelni. Programie wspiera międzynarodową współpracę szkół wyższych, umożliwia wyjazdy studentów za granicę na część studiów i praktykę, promuje mobilność pracowników uczelni w celach dydaktycznych i szkoleniowych oraz stwarza uczelniom liczne możliwości udziału w projektach wraz z partnerami zagranicznymi.
[-read-more-]
Projekty mobilności dotyczące współpracy z krajami programu obejmują:
· wyjazdy studentów na studia do innych krajów programu – na okres co najmniej 3 miesięcy;
· wyjazdy studentów na praktyki do innych krajów programu – na okres co najmniej 2 miesięcy;
· wyjazdy absolwentów na praktyki/staże do innych krajów programu – na okres co najmniej 2 miesięcy;
· wyjazdy nauczycieli akademickich w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych na uczelniach w krajach programu;
· wyjazdy pracowników uczelni (zarówno nauczycieli akademickich, jak i innych pracowników) do szkół wyższych, instytucji, organizacji, przedsiębiorstw w innych krajach programu w celach szkoleniowych (doskonalenie kompetencji zawodowych, poszerzanie wiedzy w danej dziedzinie, udział w szkoleniach, „work shadowing” itp.).
· przyjazdy studentów i pracowników uczelni partnerskich, którzy ubiegają się o wyjazd w swojej macierzystej uczelni. Studenci i pracownicy przyjeżdżający do polskich uczelni z uczelni z innych krajów programu otrzymują dofinansowanie (stypendium) ze swojej uczelni macierzystej (wysyłającej).
Uczelnie z krajów programu muszą mieć Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego.
Więcej informacji dotyczących Programu Erasmus+ można znaleźć na stronach internetowych Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Narodowej Agencji Programu Erasmus+ oraz Komisji Europejskiej.