Erasmus+ – program Unii Europejskiej, którego celem jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. Sektor Szkolnictwo Wyższe, Akcja 1 „Mobilność edukacyjna”, umożliwia realizację mobilności studentów i pracowników szkół wyższych. Studenci mogą odbyć okres studiów za granicą w uczelni partnerskiej lub odbyć staż/praktykę w przedsiębiorstwie, instytucie badawczym, laboratorium, organizacji, szpitalu lub innej instytucji przyjmującej stażystów/praktykantów. Mobilność w ramach Programu Erasmus+, oprócz polepszenia kompetencji zawodowych, daje możliwość zdobycia cennych doświadczeń, poznania innych kultur, udoskonalenia znajomości języków obcych, nawiązania międzynarodowych relacji.
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach uczestniczy w Programie Erasmus+ od roku akademickiego 2005/2006.
WŁĄCZENIE SPOŁECZNE I RÓŻNORODNOŚĆ W MOBILNOŚCI
Instytucje szkolnictwa wyższego, zgodnie z zasadami ECHE, dążą do maksymalnego ułatwienia mobilności studentów i pracowników poprzez równy dostęp i szanse dla wszystkich uczestników, niezależnie od ich sytuacji życiowej. Uwzględniane są osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, studenci, którzy są rodzicami, profesjonalni sportowcy, a także studenci z kierunków, gdzie mobilność nie jest powszechna. Pełnomocnik Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami w SUM, dr hab. n. o zdrowiu Ryszard Plinta, prof. SUM, pełni istotną rolę w zwiększaniu świadomości, zapewnia właściwe wsparcie i pomoc potrzebującym studentom, a także wykazuje się wiedzą ekspercką w obszarze włączenia i różnorodności.
ZRÓWNOWAŻENIE ŚRODOWISKOWE I PRAKTYKI EKOLOGICZNE W MOBILNOŚCI
Instytucje szkolnictwa wyższego, zgodnie z zasadami ECHE, zobowiązane są do promowania praktyk przyjaznych środowisku we wszystkich aspektach związanych z Programem Erasmus+. W tym kontekście SUM wspiera korzystanie ze zrównoważonych środków transportu, oraz zastępuje procesy administracyjne cyfrowymi rozwiązaniami. Zachęcamy uczestników do podejmowania działań zmierzających do ograniczenia śladu węglowego i środowiskowego podczas mobilności korzystając m.in z ekologicznych środków transportu (carpooling, podróż pociągiem bądź autobusem do miejsca docelowego).
TRANSFORMACJA I EDUKACJA CYFROWA ORAZ UMIEJĘTNOŚCI CYFROWE W MOBILNOŚCI
Instytucje szkolnictwa wyższego, zgodnie z zasadami ECHE, powinny wdrożyć cyfrowe zarządzanie mobilnością studentów zgodnie ze standardami technicznymi Europejskiej Legitymacji Studenckiej (ESC – European Student Card). Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach dokłada wszelkich starań, aby coraz więcej procesów w Uczelni odbywało się z użyciem nowoczesnych technologii, a obieg dokumentów docelowo był tylko elektroniczny. SUM realizuje postulaty inicjatywy EWP (Erasmus Without Paper), m.in. wymiany danych dotyczących mobilności oraz cyfrowych porozumień międzyinstytucjonalnych.
UCZESTNICTWO I ZAANGAŻOWANIE OBYWATELSKIE
Program ma na celu wspieranie uczestników w odkrywaniu korzyści płynących z aktywności obywatelskiej i uczestnictwa w życiu demokratycznym. Działania związane z mobilnością mają poprawić umiejętności związane z uczestnictwem w różnych sferach społeczeństwa obywatelskiego, rozwijając jednocześnie kompetencje społeczne, międzykulturowe, krytyczne myślenie i umiejętności korzystania z mediów. Udział w mobilności ma także na celu poszerzanie wiedzy uczestników na temat Unii Europejskiej i wspólnych wartości, takich jak poszanowanie zasad demokratycznych, godności człowieka, jedności i różnorodności, dialogu międzykulturowego oraz europejskiego dziedzictwa społecznego, kulturowego i historycznego.
© 2024 Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal Studenta SUM
Deklaracja dostępności | BIP | Polityka prywatności
Centrala tel. 32 2083600